İsmet Kaya'nın 1961 yılında Kocaeli'de Kaya Elektrik Dükkanı'nı kurmasıyla bugün dünya çapında faaliyet gösteren şirketimizin temelleri atıldı. Şirketimizin geçmişi ilk günden itibaren yenilikçilik ve sosyal taahhüt ile karakterize ediliyor.

Kaya ailesi, 93 Harbinden sonra Kafkasya’dan batıya göçen ataları sayesinde Kocaeli Gölcük’te İhsaniye Köyüne yerleşir. Orman memuru olarak çalışan bir babanın (Hasan) 6 çocuğundan biri olan İsmet Kaya, 1947 yılında Gölcük İhsaniye Köyü’nde doğar. Hasan Kaya, İzmit Mehmet Ali Paşa’da bir ev yapınca, tüm aile 1950’de İzmit’te taşınır. İsmet Kaya, Atatürk İlkokulu’nda eğitimine devam ederken, 1957 yılında Hasan Kaya, oturdukları evi, okula bağışlar ve İsmet Kaya, bir zamanlar kendi evleri olan okuldan mezun olur. İsmet Kaya 1959 yılında eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalır ve henüz 12 yaşındayken çalışmaya başlar. Kocaeli Kaya Şirketler Topluluğu’nun 60 senelik macerasının tetikleyici noktalarından biridir.

İsmet Kaya dönemin önemli şirketlerinden biri olan Rorf Kolektif Şirketi’nin elektrik işlerinde uzun süre çalıştı. Bu süre içerisinde yaptığı işte kendini geliştirdi ve başarılara imza attı. İsmail Kolaylı’nın yaptığı Seka Kağıt Fabrikası’nın ek binalarının elektrik işlerini yaptı. Tecrübelerini ve yeteneğini, abisinin desteği ile 1961 yılında dükkan açarak sürdürdü. Kaya Elektrik Dükkanı, Mehmetalipaşa’da tamir, montaj işleri yapmaya başladı. Kaya Elektrik, bu şekilde çalışmaya devam ederken ismet Kaya, 1967’de Ankara Mamak’ta askerliğini yaptı. 1970’te askerden dönen İsmet Kaya, Kaya Elektrik için de bir dönüşüme neden olacaktı. Tamir ve montaj işlerinin yanında malzeme satışına başlayan Kaya Elektrik, önce Hürriyet Caddesi’nde daha büyük bir dükkana taşındı. Bu dükkan Kaya Elektrik tabelasının resmi olarak kullanıldığı ilk yerdir. Kısa sürede büyük markaların satış temsilciliğini alarak, önemli malzeme tedarikçilerinden oldu. 1970 senesinde Zehra Hanım’la evlenen İsmet Kaya’nın Zehra, Atalay, Hasan ve Seda adında 4 çocuğu oldu.

İsmet Kaya bu şirketle bulunduğu sektörde daha büyük atılımlar yapmaya karar vermişti. Dükkan, elektrik malzeme tedariğini devam ettirirken, proje ve taahhüt işleri ön planda ilerliyordu. İsmet Kaya, 1984 yılından sonra sanayiye yönelik yatırımlarını ve çalışmalarını başlattı. Alçak gerilim, orta gerilim, tasarım, proje, mühendislik ve müteahhitlik hizmetlerini başarıyla yaptı. Beksa, İpekkağıt, Kartonsani Dusa, Brisa, Nuh Çimento, Carnaud, Metalbox, Omya gibi tanınmış firmaların taahhütlük işlerini tamamladı.

İsmet Kaya, girişimci bakış açısını koruyarak, faaliyet gösterdiği sektörün dışında yeni arayışlara çıktı. O dönemde sadece 12 bayiliği bulunan Toyota markasını, Kocaeli’nde 13.’sünü açmak için kolları sıvadı. Dönemin Kocaeli iş adamları, bu atılımın boşa olduğunu söyleseler de, İsmet Kaya’nın aklına bu fikir yatmıştı bir kere. Özdemir Sabancı’ya Toyota Bayiliği için mektup yazan İsmet Kaya, Sabancı ile başlattığı ilişkisini bir adım daha ilerletti ve Kocaeli’de ilk Toyota Bayiliğini açtı. 1991 yılında, Alemdar Caddesi’nde Toyota Kocaeli Kaya Showroom’unu açan İsmet Kaya, amacına ulaşmıştı. 1995 yılında Kocaeli Kaya Otomotiv A.Ş., 1998 yılında bulunduğu sektörde gelişmiş, servis, tamir ve yedek parça alanlarında da faaliyet göstermeye başlamıştır.

Süreç içerisinde tüm şirketlerini tek bir yere toplamak isteyen İsmet Kaya, D100 Karayolu üzerindeki araziyi satın aldı ve Kocaeli Kaya Toyota Plaza yapımını 2002 yılında tamamladı. Toyota Showroom’unu Plaza’ya taşıyan İsmet Kaya, üretimi tüm plazada sürdürmeye devam etti. İzmit’in sayılı plazalarından olan Toyota Plaza Kocaeli Kaya, faaliyet alanlarını da genişletmeye elverişli bir yapıya sahipti. Elektrik Ticaret ve Pazarlama Limited Şirketi, 2002 yılında Kocaeli Kaya Elektromekanik olarak yoluna devam etmeye başladı. Elektrik ve mühendislik bakış açısını devam ettiren Kocaeli Kaya Elektromekanik, yerli üretimin ön plana almaya başladı. İlk başta Kaya Pano markası ile elektrik panosu üreten şirket, yurt içi pazarında önemli bir yere geldi. Daha sonra Racksis markası ile rack kabinet üretmeye başladı ve yurt dışı pazarına açılmaya başladı. Kocaeli Kaya Elektromekanik şimdi, hem yurt içinde hem de yurt dışında hatırı sayılır Pazar hacmiyle rack kabinet ve pano üretim ve satışını sürdürüyor.

Toyota bayiliği ile otomotiv sektörüne geçiş yapan Kocaeli Kaya Şirketler Grubu, otomotiv alanında büyümeyi sürdürdü. Toyota’nın alt markaları olan Xchange by Toyota ve Rent a Toyota haricinde, kendi yerli markasını kuran Kocaeli Kaya Şirketler Grubu, Araba 41 markası ile Kocaeli’nin arabaya dair her hizmeti veren bir markası oldu. İkinci el otomobil alım-satımı yapan marka aynı zamanda bünyesinde bulundurduğu BRC Gaz, Oto Rapor, Autobella, ALJ Finans, Asist Car Rental, Kaya Filo Kiralama gibi şubelerle; oto gaz sistemleri, ekspertiz, oto kuaför, bireysel ve kurumsal otomobil kiralama, taşıt kredisi gibi alanlarda hizmetler vermeye başladı. 2004 yılında Kocaeli Kaya Sigorta şirketi ile Kasko, Trafik Sigortası, bireysel sigorta, Sağlık Sigortası, Hayat Sigortası ve diğer sigortacılık alanlarında hizmet vermeye başladı.

İsmet Kaya, kardeşiyle başladığı bu yolu, oğulları ve yeğeniyle devam etti. O’nun tecrübeleri, yeni neslin bakış açısıyla harmanlandı ve Kocaeli Kaya Şirketler Topluluğu faaliyet alanlarını genişletmeye devam etti. Geleceğin hatta günümüzün önemli sektörlerinden biri olan yazılım alanında yatırımlar yapan Kocaeli Kaya Şirketler Topluluğu, 2013 yılında İbaysoft Yazılım A.Ş. ile faaliyet alanlarını genişletti. İBS ve easycoPro adında otomasyon sistemleri ile yurt içinde önemli markalarla iş birliği yapmaya başladı.

1961 yılından bu güne gelişen Kocaeli Kaya Şirketler Topluluğu, ilk zamanlarında kazandığı büyüme ivmesini günümüze kadar getirmiş, bu alanda yaptığı çalışmalara yenilerini eklemeye devam etmiştir. Gelişen toplumsal düzenin ihtiyaçlarına kaliteli çözüler üretmeyi hedefleyen bakış açısı, yıllar boyu varlığını sürdürmüş, geleneksel bir hal aldı. 2015 yılında faaliyete geçen Glokal A.Ş. ile, inşaat, taahhüt, mühendislik ve proje alanında hizmet vermeye başladı. Gelişen teknolojiyle ihtiyaç haline gelen ürün ve hizmetleri odağına alan Glokal A.Ş.; inşaat ve elektronik sanayi sektörünün her alanında; taahhüt ve tedarik hizmetleri vermektedir. Her türlü elektronik veya elektromekanik malzeme, devre açıcı, direnç, pano, paket, kumanda, cihaz, otomasyon sistemleri, yedek parça ve aksamlarının imalatı, ithalatı, alım ve satımı, pazarlanması, bina ve bina dışı yapıların elektrik tesi- satı, kablolu tv ve bilgisayar ağı tesisatı ile konut tipi komple uydu anten (uydu anteni dahil), elektrikli güneş enerji kolektörü, elektrik sayacı, yangın ve hırsız alarm sistemi vb. kurulumu üzerine faaliyet göstermektedir. Kocaeli Otomotiv Yönetim A.Ş. (Koyaş) ortaklığı ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Sürdürülebilir ve temiz çevre bilincini yatırımlarına yansıtmak isteyen Kocaeli Kaya Şirketler Topluluğu, 2017 yılında kurduğu İmad Enerji A.Ş. ile yenilenebilir enerji faaliyetlerine de başladı. KYS Enerji adıyla Malatya, Elazığ, Denizli, Burdur gibi illerde toplam 38mW santral kurulumu için müteahhit firma olarak teklif faaliyetlerini sürdürdü.

İsmet Kaya’nın girişimci ruhunu taşıyan Atalay Kaya ve Hasan Kaya, Kocaeli Kaya Şirketler Topluluğu ile birlikte daha büyük bir aile olabilmek için üretmeye devam ediyorlar. Tecrübeyi, yenilikçi bakış açısıyla harmanlayan bakış açıları, üretmenin ve çevreye çözümler sunmanın verdiği mutluluğu paylaşmak için buradalar. Üreten ve çalışan herkese ışık olabilmek umuduyla, devam edecekler.