Topluluk Profili

1961 yılında, İzmit’te Kaya kardeşlerden İsmet ve Hamdi Kaya tarafından temelleri atılan Kocaeli Kaya Şirketler Topluluğu, elektrik & taahhüt sektörü başta olmak üzere bu gün otomotiv, elektrik-taahhüt, sigorta, gayrimenkul geliştirme, yazılım ve yenilenebilir enerji sektörlerinde Kocaeli’nin en girişimci topluluklarından biridir.

Sanayi alanındaki ilk girişimini, 1980’lerde yılında İzmit Köseköy’de kurulan kablo ve pano fabrikasıyla gerçekleştiren KAYA ailesi, bugün ülkemizin Brisa, Pirelli, Danone, Enerjisa, Beksa, Sakosa, Pekintaş Kartonsan, Ford Otosan, Good-Year gibi en büyük şirket ve Holdinglerine hizmet vermiş güçlü kapasite ve üretim modeliyle Bölge ekonomisinin gelişiminde öncü rol oynamış, ilerleyen yıllarda sınırlarını aşarak İstanbul Borsası, Dedeman Otel, Kocaeli Şehir Stadı, Wyndam Otel gibi pek çok ulusal marka ve projenin de üstlenicisi olmuş bir iş ailesidir.

Bu gün Kocaeli Kaya Şirketler Topluluğu, tamamı yerli sermaye ve İsmet Kaya’nın onursal başkanlığındaki ikinci kuşağın yönetiminde İzmit merkez ’de 12.000 m2 alanda toplam beş şirket, 150 çalışanıyla faaliyet gösteren Kocaeli’nin sınırlarını aşmış̧, köklü̈ ve yenilikçi bir topluluktur.

Topluluk bölgesel kalkınmada aktif bir rol alarak toplumsal hizmetleriyle sosyal gelişmeleri destekleyerek, sürdürülebilir büyüme hedeflerini, müşteri merkezli, çevre ve insan kaynaklarındaki modern yönetim modeliyle bütünleştirmeyi hedeflemektedir.

Değerlerimiz

Hayatta karşınıza çıkan bazı yollar, başka hayatlara da artı değer katmanızı sağlar. 1961’de karşımıza çıkan bu yoldan sapmadık. Kocaeli Kaya Grup olarak, farklı alanlarda size değer katacak çözümler üretmeye devam ediyoruz.

Teknolojiyi, bilim ve eğitimi, çevre ve sürdürülebilir odaklı bakış açısında takip ettiğimiz son 60 yıl, değişen dünyaya ayak uydurmamız gerektiğini gösterdi bize. Edindiğimiz deneyimlerimizi yolumuzu aydınlatacak birer ışık kaynağı olarak görerek attığımız her adım, hem Kocaeli Kaya Ailesinin her üyesine, hem de üretim yolundan gelenlere mentorluk etmeye devam ediyor.

Tecrübelerimizden öğrendiklerimiz bize gösteriyor ki; pes etmemek, çok çalışmak, dürüst ve etik olmak başarıya giden önemli basamaklardan. Tüm bunların yanında olmazsa olmazlarımızdan olan diğer basamaklar ise şöyle;

'' Güven, Müşteri Odaklılık, Birlikte Başarma, Esin Veren Liderlik / Liderlik, Girişimcilik, Yenilikçilik, Adalet, İnsana ve Çevreye Saygı, Şeffaflık, Mükemmele Ulaşma Tutkusu, Adanmışlık ''

Çalışmanın ve üretmenin vermiş olduğu doğru hissini sizinle paylaşmaktan gurur duyuyoruz. 1961’den beri Kocaeli Kaya Grup olarak, hayatımızda olduğunuz için mutluyuz.

Kurucumuz
İsmet KAYA

6 Ocak 1947 yılında Gölcük İhsaniye’de dünyaya gelen İsmet Kaya, abisi Hamdi Kaya ile birlikte
Kocaeli Kaya Grup'un kurucusudur.

İsmet KAYA "İş dünyası aynı salıncak gibidir. Geriliyorsunuz ileri atılıyor, önce iniyor, sonra yükseliyorsunuz. Sonra bir daha, belki hızlanarak bir daha… Ne kadar gücünüz varsa devam… Sizi yükseklere çıkaracak ne kadar iş ortağınız, ne kadar destekçiniz varsa devam. Her fırsat, fırsat değildir! Ben yok! Biz varız" gibi temel düşüncelerle iş yaşamını şekillendiren bir girişimci. İş hayatında başarının tesadüflere dayalı olmadığını, kolay elde edilmeyeceğini, "Başarı, umutsuzluğu aşabilen çalışkan, dürüst adam işidir." şeklinde özetlediği felsefesini tüm çalışanlarına her fırsatta dile getiriyor.

Şaibeli işlerden uzak, dengeli ve ölçülü iş stratejileriyle hareket eden İsmet Kaya’nın daima önde, güçlü ve başarılı olmayı tutkulu bir biçimde önemsediğini gözlemliyoruz. Bu güne kadar, sıra dışı girişimci bir işadamı olarak, iş barışını ve sevgiye değer vermiş, emeğe saygıyı önemsemiş, yüceltmiş. Yöneldiği, gerçekleştirdiği her işte, çalışanlarıyla birlikte düşünmeyi ön plana çıkaran bir tutum sergilemiş. Kocaeli Sanayi Odası üyesi olduğu, Kocaelispor’a başkanlık yaptığı dönemlerde de görüleceği gibi girişim özgürlüğünün, bireye saygının savunucusu olarak muhalif düşüncelerin yanında durabilmiş, sosyal sorumluluklarının bilinciyle iş yaşamını bütünleştiren bir toplum hayaliyle üretmiş. "daha özgür daha mutlu daha güçlü bir toplum" için katkıda bulunmayı temel ilke seçmiş.

Kaya Grup'un günümüzdeki büyüme çizgisinin, İsmet Kaya’nın ülkemizin en güçlü ve popüler, uluslararası markalarıyla birlikte büyüme vizyonuyla ilk temellerin atıldığı 1960'lardan bu güne aynı şekilde devam ettiğini söyleyebiliriz.


Kilometre Taşları

60 yılı aşkın süredir üretmeye devam eden
büyük bir aileyiz.


Faaliyet Alanlarımız